Obiekty małej architektury są powszechnie wykorzystywane do zagospodarowania przestrzeni publicznej i prywatnych, przydomowych ogródków. Tego rodzaju konstrukcje z definicji powinny być nieduże i muszą pełnić określoną funkcję. Mała architektura została ujęta w prawie budowlanym. Ustawodawca dokładnie określa, kiedy trzeba zgłosić postawienie tego typu obiektów. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o obiektach małej architektury!
Spis treści
Z obiektami małej architektury spotykamy się niemal na każdym kroku. Jest to stały element użytkowy przestrzeni publicznej w miastach i wsiach. Nie ma jednej listy, która określałaby, co dokładnie jest obiektem małej architektury, a co nim nie jest. Dzieje się tak, ponieważ tego rodzaju elementy są bardzo zróżnicowane. Z biegiem lat zapotrzebowanie na obiekty małej architektury wzrasta, co powoduje, że wciąż powstają nowe konstrukcje o odmiennym zastosowaniu.
Definicja obiektu małej architektury znajduje się prawie budowlanym. Jeśli dana konstrukcja spełnia wymogi zawarte w definicji, można ją zaliczyć do tej kategorii. Zgodnie z art. 3 pkt 4) prawa budowlanego obiekty małej architektury mają niewielkie rozmiary, ta grupa obejmuje w szczególności:
Wiele osób mylnie sądzi, że obiekty małej architektury można stawiać w dowolnie wybranych miejscach. Tymczasem nie jest to wcale takie oczywiste. Wiele zależy od ich funkcji i przeznaczenia. Jakie informacje na temat małej architektury znajdziemy w prawie budowlanym? Pierwszą ważną kwestią, jaką należy rozważyć, jest konieczność zdobycia pozwolenia na budowę.
W prawie budowlanym (art. 29 ust. 1 pkt 22) istnieje zapis, według którego budowa elementów małej architektury nie wymaga typowych pozwoleń. Nie oznacza to jednak, że nie musimy zgłaszać montażu tego rodzaju obiektów. Jeśli konstrukcja zostanie postawiona na terenie publicznym, inwestor musi zgłosić ten fakt do odpowiedniego organu. W przypadku, gdy obiekt małej architektury jest stawiany na terenie prywatnym, nie trzeba tego robić.
Jeśli masz zamiar ustawić obiekt małej architektury w miejscu publicznym, musisz przygotować odpowiednią dokumentację. Do zgłoszenia należy dołączyć:
Jaka jeszcze istnieje zależność między małą architekturą a prawem budowlanym? Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że usytuowanie niektórych elementów jest jasno określone przez przepisy prawa. Dotyczy to w szczególności takich obiektów jak: kosze na śmieci, piaskownica, trzepak, ogrodzenie czy wiata przystankowa. W takim wypadku zarówno wielkość, jak i odległość obiektu małej architektury od innych zabudowań musi być zgodna z ogólnie obowiązującymi przepisami.
Umiejętne dobranie obiektów małej architektury sprawia, że przestrzeń publiczna staje się przystępna dla mieszkańców. Poszczególne rozwiązania ułatwiają poruszanie się po mieście, umożliwiają zachowanie porządku i korzystnie wpływają na ogólny odbiór danego miejsca.
Jeśli elementy małej architektury mają dobrze spełniać swoją funkcję, to powinny być dostępne dla wszystkich użytkowników, funkcjonalne i ergonomiczne. Każdorazowo taki obiekt należy dopasować do okolicznej zabudowy, aby idealnie komponował się z budynkami, zielenią i innymi elementami, które składają się na przestrzeń miejską.
Mała architektura pełni również bardzo ważną funkcję w ogrodzie. Drobne elementy dekoracyjne pozwalają na zaaranżowanie estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni. Do obiektów małej architektury ogrodowej zaliczamy nie tylko figurki, wodotryski i atrakcje dla dzieci, ale także oczka wodne, pergole, mostki, niewielkie murki, czy murowany grill. Jest to świetny sposób na stworzenie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla wszystkich domowników.
W Magicie doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni miejskiej i ogrodowej. Dlatego dla naszych klientów przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę obiektów małej architektury. Pełna oferta dostępna jest w sklepie online.
Obiekty małej architektury powinny idealnie wpisywać się we współcześnie obowiązujące trendy modowe i architektoniczne. W ofercie firmy Magit znajdziesz wiele nowoczesnych rozwiązań, które doskonale sprawdzają się w praktyce. Możesz u nas zamówić takie elementy jak:
Zastanawiasz się, jak nasze produkty prezentują się w rzeczywistości? Możesz to łatwo sprawdzić! Wystarczy, że odwiedzisz zakładkę: Realizacje małej architektury. Znajdziesz tam wiele wymagających projektów, które zakończyliśmy z sukcesem.
W Magicie zajmujemy się projektowaniem, produkcją i montażem różnych elementów małej architektury miejskiej i ogrodowej. Wykonujemy również projekty na specjalne zamówienie klienta. W naszej ofercie znajdziesz wiele ciekawych i ponadczasowych propozycji.
Masz dodatkowe pytania lub nie wiesz, jak złożyć zamówienie, koniecznie skontaktuj się z naszym konsultantem. Zapraszamy!